Dijon, 10-13 February 2014

List of participants

  • Abdelmalek Mohammed (Aboubekr Belkaid University)
  • Pham Anh Minh (Université de Genève)
  • Arcis Diego (Université de Bourgogne)
  • Audoux Benjamin (Aix-Marseille Université)
  • Bailet Pauline (Université Nice-Sophia Antipolis)
  • Bavard Juliette (Paris VI)
  • Bégassat Olivier (Paris VII)
  • Bellingeri Paolo (Université de Caen)
  • Ben Aribi Fathi (Paris VII)
  • Benheddi Mounir (Université de Genève)
  • Bonatti Christian (Université de Bourgogne)
  • Bourrigan Maxime (ENS Lyon)
  • Cimasoni David (Université de Genève)
  • Cisneros Bruno (Université de Bourgogne)
  • Cohen Moshe (Technion - Israel Institute of Technology)
  • Corbineau Kévin (Université Grenoble I)
  • Couture Olivier (Université de Bourgogne)
  • Dalvit Ester (Università di Trento)
  • Damiani Celeste (Université de Caen)
  • Dehornoy Pierre (Université de Grenoble I)
  • de Miranda e Pereiro Carolina (Universidade de São Carlos)
  • Detcherry Renaud (Paris VI)
  • Diamantis Ioannis (National Technical University of Athens)
  • Donzeau Cédric (Université de Bourgogne)
  • Dubouloz Adrien (Université de Bourgogne)
  • Egsgaard Jens Kristian (Aarhus Universitet)
  • Epstein Baruch (Technion - Israel Institute of Technology)
  • Feller Peter (Universität Bern)
  • Fenn Roger (Sussex University)
  • Florens Vincent (Université de Pau)
  • Fuglede Jørgensen Søren (Uppsala Universitet)
  • Geneste Olivier (Université de Bourgogne)
  • Gobet Thomas (Université de Picardie)
  • Goundaroulis Dimos (National Technical University of Athens)
  • Guerville Benoît (Université de Pau)

  • Guaschi John (Université de Caen)
  • Hammarsten Carl(George Washington University)
  • Ibanez Elsa (Université Montpellier II)
  • Iqbal Zaffar (Université Grenoble I)
  • Humbert Philippe (Université de Genève)
  • Sabri Khadidja (University of Oran)
  • Kohli Ben-Michael (Université de Bourgogne)
  • Korinman Julien (Université Grenoble I)
  • Kotorii Yuka (Tokyo Institute of Technology)
  • Lallouche Mickael (Université Montpellier II)
  • Lecuona Ana (Aix-Marseille Université)
  • Lee Soobin (Université de Rennes I)
  • Magot Jean-Mathieu (Université Grenoble I)
  • Maldonado Miguel (Université de Caen)
  • Meilhan Jean-Baptiste (Université Grenoble I)
  • Mikhalchishina Yuliya (Sobolev Institute of Mathematics)
  • Mignard Michaël (Université de Bourgogne)
  • Moussard Delphine (Università di Pisa)
  • Oussama Ajbal (Université de Caen)
  • Paris Luis (Université de Bourgogne)
  • Petitjean Charlie (Université de Bourgogne)
  • Robert Louis-Hadrien (Université de Strasbourg)
  • Rosalie Martin (Université de Rouen)
  • Salepci Nermin (Université Lyon I)
  • Skorokhod Natalia (Technion - Israel Institute of Technology)
  • Trujillo Negrete Alejandra (Universidad Nacional Autónoma de México)
  • Vaz Pedro (Université Catholique de Louvain)
  • Viu Sos Juan (Université de Pau)
  • Yasuhara Akira ( Tokyo Gakugei University)
  • Yurttas Saadet Oyku (Dicle University)
  • Wagner Emmanuel (Université de Bourgogne)
  • Wenzel Ansgar (Sussex University)


  • ( )

  • ( )